Leszek Długosz i Kaja Danczowska



"Ta chwila, ten blask lata cały..."

LESZEK DŁUGOSZ

i gość specjalny

KAJA DANCZOWSKA

 (Justyna Danczowska - fortepian) 


Zespół muzyczny:
Tomasz Góra, Wiesław Dziedziński, Wiesław Murzański, Krzysztof Oczkowski




Zostanie tylko cisza (lecz tyko ze mnie)
Poniesie się Muzyka
Dalej...
Ta - którą w sobie bez słuchania słyszę

Dla której muszla mego ciała
Na chwilę tylko jest tu
Instrumentem?

Zostanie cisza (ze mnie tylko)
Zostaje Akord Cały 

Lecz czy się zdarzy Głos, co wcześniej
Odsunąłby tę myśl natrętną
Rozstrzygnął w końcu to pytanie:

Czy owo Opus
- Życie moje 
Jest w tej Harmonii
Dźwiękiem wziętym pod uwagę?
Czy - to igraszka (ot alikwot)
Pośród wichrów
-Nad które nigdy się nie wzniosła 
Ręka Mistrza?...





Leszek Długosz, jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów. Aktor, literat, pianista i kompozytor znakomicie znany krakowskiej publiczności. Od 1964 roku związany na dłużej z krakowskim kabaretem Piwnica Pod Baranami, Długosz jest autorem programów, recitali, słuchowisk poetyckich, wykonawcą piosenek francuskich, aktorem filmowym, autorem kilku płyt. W swoim dorobku posiada kilkanaście tomików poetyckich, między innymi: "Lekcje rytmiki" 1973, Wydawnictwo Literackie (debiut), "Lekkie popołudnie" 1989 WL, "Gościnne pokoje Muzyki" 1992, "Z tego co jest" 1996, "Dusza na ramieniu". Jest także laureatem nagrody artystycznej Miasta Krakowa, oraz stypendystą Rządu Francuskiego.
Występował z recitalami w większości krajów europejskich, także w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i na Syberii. Oprócz działalności estradowej i literackiej dał się poznać jako felietonista, głównie w Czasie Krakowskim, "Rzeczpospolitej" i w Plusie. Prowadzi warsztaty poetyckie w Studium Artystyczno Literackim przy UJ. Wraz z Krzysztofem Magowskim zrealizował również w TVP cykl poświęcony poezji - Literatura według Długosza. 



KAJA DANCZOWSKA

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w ósmym roku życia pobierając lekcje u Eugenii Umińskiej, u której później studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. W 1976, na zaproszenie Rządu Kanadyjskiego, uczestniczyła w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Ruggiero Ricciego. Występowała w wielu krajach Europy, obu Ameryk, Azji, Australii z repertuarem od Antonia Vivaldiego do Krzysztofa Pendereckiego. Między innymi pod batutą Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka, Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Skrowaczewskiego, Antoniego Wita. Od 1978 r., jako kameralistka współpracuje z Krystianem Zimermanem.
Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych: w 1969 otrzymała II nagrodę na Konkursie Skrzypcowym im. A Curci w Neapolu, w 1970 - II nagrodę na Konkursie Wykonań Muzycznych w Genewie, 1975 - III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Radiowym w Monachium, 1976 - srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli.

Koncert odbył się wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie 04 lipca 2009 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz