3. PREZENTACJE FORM MUZYCZNO-TEATRALNYCH 

„DŹWIĘKI SŁÓW”



23-26 CZERWCA 2016



WYSTAWA



Dorota Julianna Mościbrodzka | Życie w Zenicie. Od słowa do słowa

OTWARCIE WYSTAWY – 23 czerwca 2016 / godz. 16:00

Sala Mała CK

wstęp wolny



Wystawa „Życie w Zenicie. Od słowa do słowa” jest fotograficznym zapisem podróży zarejestrowanych aparatem Zenit 12XP. Nie są to jednak czysto dokumentacyjne kadry. Dla autorki podstawowym tworzywem od lat pozostaje słowo i to właśnie ono niezmiennie stanowi dla niej punkt wyjścia do fotograficznej opowieści. Od słowa zaczyna się każda zatrzymana w kadrze historia, obraz jest przekładany na pierwsze strofy opowiadania, zaś każdy z kadrów, z których składa się wystawa, jest początkiem osobnej historii. Ulice Londynu, Strasburga i rodzinnego Lublina są pretekstem do podjęcia rozmowy z odbiorcą, jak również do opowiedzenia o sobie – wszak fotografia jest zapisem nie tylko świata zewnętrznego, ale i spojrzeniem na osobę autora, co w wypadku Doroty Julianny Mościbrodzkiej – poetki i fotografa – związane jest z głęboką potrzebą przeniknięcia się dwóch materii – słowa i obrazu. Stąd pomysł, aby wystawa „Życie w Zenicie. Od słowa do słowa” była połączeniem zdjęć i tekstów poetyckich.

Na ów nierozerwalny związek w pracach Doroty Julianny Mościbrodzkiej zwrócił uwagę fotograf, znakomity portrecista, Bolesław Lutosławski:

Ona nie fotografuje, żeby zatrzymać w kadrze chwile. To poetka, która pisze poemat o mieście. W którą stronę kieruje swój wzrok, podyktowane jest jej wielką wrażliwością i umiejętnością dostrzegania elementów pozornie nieistotnych. Wydobywa je i łączy, żeby zbudować z nich strofę.



Moja fascynacja fotografią zaczęła się od dźwięku. Jako kilkulatka po kryjomu otwierałam komodę, w której przechowywane były dwa analogowe aparaty. W żadnym od dawna nie było już kliszy, ale to nie miało dla mnie znaczenia. Wciskałam spust i wsłuchiwałam się w trzask migawki. O tym, że magia fotografii nie kryje się jedynie w owym dźwięku, przekonałam się dużo później. / Dorota Julianna Mościbrodzka





23 CZERWCA





SPOTKANIE - Dorota Julianna Mościbrodzka

Sala Mała CK / godz. 16:00


wstęp wolny

prowadzenie: Grażyna Lutosławska



Dorota Julianna Mościbrodzka - pisze wiersze (jest autorką trzech tomików poetyckich) i od kilku lat fotografuje. Uczyła się w Lubelskiej Szkole Fotografii oraz Akademii Fotografii w Warszawie. Jej pasją jest dokumentowanie wydarzeń kulturalnych i społecznych oraz tworzenie portretów. Od 2014 r. fotografuje powstawanie kolejnych odcinków słuchowiska Grażyny Lutosławskiej „Bazarek” (emitowanego na antenie Polskiego Radia Lublin), w którym gra także rolę Anki. Przez ponad siedem lat była wolontariuszem lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Pracuje jako kustosz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Tłumaczy też z języka rosyjskiego (m.in. wiersze i sztuki teatralne).



Grażyna Lutosławska - dziennikarka i pisarka, autorka książek dla dzieci (Leon i Kotka, czyli jak zrozumieć mowę zegara, Wielkie zmiany w dużym lesie, Jak Arni i Dobek ratowali świat), sztuk teatralnych (O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata, Anioł za lodówką), a także kilkudziesięciu słuchowisk radiowych (dla dorosłych i dla dzieci) oraz esejów, opowiadań i felietonów. Jej opowiadania ukazały się w międzynarodowym zbiorze „Fremd sein”.

Pisze teksty piosenek – również do spektakli teatralnych, prowadzi spotkania literackie. Laureatka m.in.: tytułu MISTRZA MOWY POLSKIEJ (2013), Angelusa 2006 w kategorii Człowiek Kultury Medialnej, Zapałki Andersena 2013 i Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności.



O Dorocie Mościbrodzkiej wypowiada się z niezwykłym ciepłem: Lubię jeść z Dorotą Julianną szpinak, pisać dla niej rolę Anki w słuchowisku, lubię jak fotografuje i jak układa słowo obok słowa, bo lubię świat, który nimi maluje. Muffiny gryczane, które dla mnie piecze też lubię. Lubię to, że lubi koty, kałuże i okna, i to, że się lubimy.




W CZTERECH ŚCIANACH




Magda Umer | „Recital 64”

Sala Widowiskowa CK / godz. 18:00


bilety: 40zł / 50zł / grupowe - 35zł



Magdzie Umer towarzyszy zespół muzyczny w składzie:

Wojciech Borkowski - fortepian

Piotr Maślanka - perkusja 

Pweł Stankiewicz - gitara

Maciej Szczyciński - bas

Bartłomiej Krauz - akordeon




Magda Umer - Mistrzyni interpretacji piosenki literackiej. Na festiwalu DŹWIĘKI SŁÓW wystąpi z recitalem, stworzonym z okazji niedawnych 64. urodzin. W związku z tym, w koncercie usłyszymy nie tylko utwory z dwóch ostatnich płyt - ,,Noce i sny'' oraz ,,Wciąż się na coś czeka'', ale też znane, lubiane i zawsze oczekiwane piosenki z jej repertuaru, śpiewane od lat, właściwie już wizytówki i samej artystki, i także gatunku piosenki literackiej, między innymi ,,Już szumią kasztany'', ,,Oczy tej małej'' czy ,,O niebieskim pachnącym groszku''.

Kierownictwo muzyczne koncertu sprawuje Wojciech Borkowski, pianista, autor większości aranżacji, któremu będzie towarzyszyć grupa młodych, wybitnych muzyków: Paweł Stankiewicz, Bartłomiej Krauz, Maciej Szczyciński, Piotr Maślanka.



Od kiedy dowiedziałam się, że moich płyt słucha, nie rozumiejący słowa po polsku, profesor Peter Russell z Nowej Zelandii, poważniej traktuję moje nucenie. Pan profesor słyszy tam także uśmiech, a to przecież międzynarodowy środek wyrazu. Uśmiecham się do państwa po polsku i we wszystkich językach świata!' / Magda Umer





Ewa Konstancja Bułhak | „Niestety to nie ty” |Premiera

Sala Widowiskowa CK / godz. 20:00


bilety: 35zł / 40zł / grupowe - 30 zł

Ewa Konstancja Bułhak - śpiew

Jakub Lubowicz – fortepian / kierownictwo muzyczne /

Dawid Lubowicz - skrzypce

Marcin Murawski - kontrabas

Fryderyk Młynarski - perkusja




Ewa Konstancja Bułhak - polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, wokalistka, znana interpretatorka piosenek. Od 1998 roku występuje w Teatrze Narodowym. Nowym rozdziałem w teatralnej karierze Bułhak okazała się współpraca z Jerzym Grzegorzewskim. Jest laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1996).

Recital Niestety to nie ty jest ukłonem artystki w stronę niezwykłych kobiet – pieśniarek, aktorek śpiewających, takich jak: Kalina Jędrusik, Barbara Krafftówna, Danuta Rinn, Wiesława Orlewicz, Ludmiła Jakubczak, Wioletta Villas, Wanda Warska. To artystki, które tworzyły niesamowicie barwne postaci, pełne uroku, ciepła, wdzięku i inteligencji – zmysłowe i eleganckie. Ewa Konstancja Bułhak stworzy jeden spójny obraz tych wszystkich niezwykłych kobiet, odnajdzie wspólny mianownik, by choć na chwilę nosić ich emocje, skupić w jednym ciele: nienawidzić, kochać, tęsknić, szukać i nie znaleźć. Artystka swoim – premierowo wykonywanym podczas festiwalu – recitalem powróci do tego, co było, zatrzyma chwilę, odnajdzie w słowach ślad, przywoła tamtą wrażliwość.






SCENA OTWARTA 
 

Isle of love | „Tam gdzie cyprysy”

Wirydarz CK / godz. 21:15


wstęp wolny




Adam Słomiński - wokal

Tomasz "Ragaboy" Osiecki - gitary 

Marcin Żabiełowicz - gitara, mandolina 




ISLE OF LOVE to zespół założony przez Adama Słomińskiego oraz Tomasza "Ragaboya" Osieckiego. Zespół powstał w Warszawie we wrześniu 2014 roku. W marcu 2015 roku dołączył do nich gitarzysta zespołu Hey - Marcin Żabiełowicz.

Adam, wokalista i gitarzysta, w młodości zmuszany do gry na pianinie – za co z perspektywy czasu najchętniej codziennie dziękowałby rodzicom – lubi muzykę filmową, patos, smutek i grozę. Inspiruje go człowiek, przemijanie i złożoność świata. Ciągle marzy, ale stara się twardo stąpać po ziemi.
Tomasz, pasjonat muzyki indyjskiej, akustycznego bluesa i country oraz filmów science fiction,
gra na gitarze, dilrubie oraz na sitarze. Muzyka napędza go do działania, a zarazem uspokaja. Ceni sobie otwartość w komunikacji i szczerość. W chwilach zadumy i relaksu w domowym zaciszu rozsmakowuje się w aromatycznej shishy.

Marcin, nieustannie poszukujący zarówno w muzyce, jak i w instrumentarium, gitarzysta, mandolinista, pianista, wielbiciel szybkich, włoskich rowerów oraz fotografii Sally Mann. Nie gardzi dobrym winem, najchętniej z Antypodów.




24 CZERWCA


SPOTKANIE – Teresa Drozda | Podwieczorek przy mikrofonie – 80. rocznica audycji

 Sala Czarna CK / godz. 16:00

wstęp wolny



Teresa Drozda – dziennikarka radiowa. Od 1992 roku związana z Polskim Radiem. W radiowej Trójce od 1997 r. do 2000 r. prowadziła m.in. Powtórkę z Rozrywki, Pół perfekcyjnej płyty, Trójkę pod Księżycem. Od 1997r. na stałe jest związana z audycją Janusza Deblessema Gitarą i piórem. W Polskim Radio RDC prowadziła m.in. autorską audycję „Strefa Piosenki”, a z Andrzejem Poniedzielskim współtworzyła audycję „Chyba już można...”. Specjalistka w dziedzinie piosenki literackiej, od 1998 r. prowadzi poświęcony jej autorski portal: www.strefapiosenki.pl oraz jest współautorką teatralnego bloga: www.chodzimydoteatru.blox.pl. Od 2013 roku spotyka się ze swoimi słuchaczami nie tylko na antenie radiowej, ale też prowadząc gawędy poświęcone twórczości mistrzów słowa. Podczas festiwalu DŹWIĘKI SŁÓW opowie o słynnych „Podwieczorkach przy mikrofonie” oraz o Agnieszce Osieckiej.



W tym roku przypada 80. rocznica audycji „Podwieczorek przy mikrofonie” - audycji, której początki sięgają 1936 roku. Pierwsza powojenna transmisja miała miejsce w 1945 roku, a w latach 1958 – 1989 program był regularnie nadawany w Programie I Polskiego Radia. Wiele elementów było stałych, w świadomości słuchaczy pozostały postaci wykreowane przez Hankę Bielicką (Dziunia Pietrusińska), Jerzego Ofierskiego (sołtys Kierdziołek), Kazimierza Brusikiewicza (Malinowski) czy Renę Rolską (Rolska do tablicy). Ale niewiele osób pamięta, że „Podwieczorek” to także debiuty Maryli Rodowicz czy Anny German, spotkania z poetami, premiery piosenek Ireny Santor czy Jerzego Połomskiego, wywiady (na przykład z odtwórcami głównych ról w ekranizacji „W pustyni i w puszczy’), parodie i wiele innych, czasem zaskakujących, elementów.



W CZTERECH ŚCIANACH


Godzina Wrońca”

na podstawie fragmentów powieści Jacka Dukaja Wroniec

Sala Widowiskowa CK / godz. 18:00


Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie CK




Muzyczny spektakl studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu. (Międzywydziałowe Koło Naukowe)

Scenariusz: Jerzy Bielunas

Reżyseria: Jerzy Bielunas, Magda Śniadecka-Skrzypek

muzyka: Mateusz Pospieszalski,
przygotowanie wokalne: Magda Śniadecka -Skrzypek

scenografia i kostiumy: studenci PWST

obsada: Klara Broda, Malwina Brych , Aleksandra Pałka, Małgorzata Pauka, Mateusz Barta, Patryk Bartoszewski, Michał Bajor, Dominik Gostomski, Igor Kowalunas, Łukasz Kurczewski, Adam Turczyk, Mateusz Wiśniewski


W oparciu o fragmenty powieści „Wroniec” młodzi wykonawcy budują opowieść o stanie wojennym w Polsce w latach 1980-1983. Jest to opowieść dwutorowa: z jednej strony tworzą ją teksty Jacka Dukaja i muzyka Mateusza Pospieszalskiego, z drugiej - cykl obrazów - plastycznych animacji zaprojektowanych przez samych studentów.

Jacek Dukaj powiedział o swej książce, że jest ona czymś w rodzaju czarnej fantasmagorii narodowej w formule bajki dla dzieci. „Wroniec” to magiczna opowieść o nocy grudniowej, pełna okrucieństwa i przemocy i zdaniem wielu, przeznaczona nie dla dzieci. Ta bajka stała się, dla grupy młodych ludzi z PWST we Wrocławiu, inspiracją do stworzenia własnej, ekspresyjnej wypowiedzi.

Po ulicach przemykają się zszarzali przechodnie, Milipanci sprawdzają dokumenty pałując ludzi. W kolejkach Stacze stoją całe życie przed pustymi półkami, a Maszyna Szarzyna kradnie ludziom kolory i produkuje szarość przenikającą zwykłych Bywateli. Mroczne miasto opanowane jest przez stalowe Suki, niosące śmierć Złomoty i wchłaniający ludzi GAZ. W ciemnościach czają się Bubeki i Szpicle, Wojacy Wroniacy wrzucają do wrzących kotłów każdego, kto zostanie przyłapany bez przepustki w Godzinie Kruka, a gdy unosi nas frunąca nad miastem U-Lotka, widzi się górującą nad wszystkim wielką betonową wieżę Wrońca…




Powieść wydana przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie

Wroniec”, (C) by Jacek Dukaj, (C) by Wydawnictwo Literackie, 2009. All Rights reserved.




SCENA OTWARTA


Łukasz Jędrys | „LOL”

Wirydarz CK  / godz. 19:00


wstęp wolny



Łukasz Jędrys - gitara, wokal, teksty

Mateusz Cwaliński - piano, akordeon

Adam Stelmach - gitara basowa

Maciej "Adaś" Pancer - perkusja, instrumenty perkusyjne



Łukasz Jędrys – rocznik 88, songwriter. Zaczynał od muzykowania na ulicy, przez wiele lat zjeżdżając wszystkie większe starówki i deptaki w kraju. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany na festiwalach piosenki. Nie budzi go nawet dziesięć zsynchronizowanych budzików. Nie potrafi znaleźć sobie jednej stylistyki – występował w skrajnych często projektach muzycznych od mocnego rocka począwszy, przez reggae, rap, folk, blues, na szantach skończywszy. Wciąż powraca jednak do piosenki z tekstem, na której się wychował i która uosabia dla niego to co najważniejsze. W październiku 2016 ukaże się jego autorska EPka zawierająca cztery oryginalne piosenki.



Recital "LOL" jest tekstowo-muzycznym komentarzem współczesności, początku nowego wieku. Nie chodzi tu jednak o politykę czy socjologię, piosenki mówią o tym, co jako ludzie nosimy obecnie w sobie i na barkach. Jak żyjemy, jak myślimy, jak kochamy. Mówią o postawach, o marzeniach, zmianach i nadziei. O próbie odnalezienia się tu i teraz. Wszystko to na podstawie doświadczeń w ciekawych aranżacjach.





Paweł Ruszkowski | „Ars poetica”

 Wirydarz CK / godz. 20:30


wstęp wolny



PAWEŁ RUSZKOWSKI - wokalista, gitarzysta i autor muzyki. Studiuje wokalistykę jazzową w klasie wokalnej as. Anny Domżalskiej, w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Na co dzień tworzy i interpretuje piosenki poetyckie, stylistycznie osadzone pomiędzy folkiem, jazzem i klasyką, choć otwarty jest na wszystkie muzyczne inspiracje.

Ma na swoim koncie kilkadziesiąt kompozycji do wierszy polskich poetów. Wybrane utwory z lat 2010-2013 do słów L. Staffa, A. Zagajewskiego, B. Leśmiana, E. Stachury i A. Osieckiej znalazły się na jegodebiutanckiej solowej płycie zatytułowanej „ARS POETICA”.

Paweł pisze też piosenki we współpracy z autorami swojego pokolenia, gra solowe recitale w całym kraju, a także dla Polonii w Niemczech (m. in. Berlinie, Kolonii czy Karlsruhe). Współtworzy również większe koncerty i spektakle występując u boku wybitnych Artystów.





Chłopcy kontra Basia | „O”

Wirydarz CK / godz. 21:30


wstęp wolny




Basia Derlak - śpiew, harfa

Marcin Nenko - kontrabas, ukulele

Sebastian Wielądek - duduk, kaval, nej, lira korbowa, gazofon

Mateusz Modrzejewski - perkusja



Zespół Chłopcy kontra Basia wykonuje muzykę autorską z pogranicza jazzu i folku, powstałą z inspiracji polską twórczością tradycyjną. Teksty Basi Derlak nawiązują do dawnych bajań, legend czy przyśpiewek, muzyka zaś do oberkowego frazowania czy melodyjności dawnych pieśni nabożnych. Grupa ChKB lubuje się w snuciu opowieści na bazie ludowych motywów, stylizowaniu i ubieraniu swoich kompozycji we współczesne brzmienie, którego serce stanowi tytułowy kontrabas. W 2013 r. światło dzienne ujrzał ich debiut fonograficzny – płyta “Oj tak!”, w 2015 - „O”. Obie płyty zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytykę oraz nominowane do nagrody muzycznej „Fryderyk”. 




25 CZERWCA



SPOTKANIE – Teresa Drozda | Agnieszka Osiecka – 80. rocznica urodzin

Sala Czarna CK / godz. 15:00

wstęp wolny



Robię te „gawędy”, bo chyba to słowo najtrafniej oddaje ducha tego, co robię, a jednocześnie leciutko trąci myszką, jakbym robiła audycję radiową. Jestem w końcu radiowcem. Siedzę, gadam, prezentuję jakieś nagrania, coś o nich mówię. Ale jednocześnie tutaj wiem, do kogo mówię, a ci którzy słuchają, mogą od razu, bez pośrednictwa telefonu czy maila, reagować. / Teresa Drozda



Gawędy – luźne opowieści przeplatane ciekawostkami i smakowitymi nagraniami – to „radio” w wykonaniu Teresy Drozdy - realizujące się na naszych oczach i w naszych uszach.

Druga – podczas festiwalu DŹWIĘKI SŁÓW – gawęda dziennikarki, będzie poświęcona Agnieszce Osieckiej – poetce, pisarce i reżyserce radiowo-telewizyjnej, której 80. rocznica urodzin przypada w październiku tego roku.

Agnieszka Osiecka – w Polskim Radiu zadebiutowała w 1962 roku piosenką „Mój pierwszy bal” do muzyki Franciszki Leszczyńskiej i w nagraniu Kaliny Jędrusik. Wcześniej jej teksty wykorzystywano w radiowym Teatrzyku Małych Form „Zwierciadło” redagowanym przez Jarosława Abramowa-Newerlego. Uznana za czołową przedstawicielkę nowej generacji twórców piosenek otrzymała propozycję prowadzenia w Polskim Radiu zespołu pod nazwą Radiowe Studio Piosenki. Tu poznała wielu muzyków i kompozytorów. W ciągu 7 lat działalności zespół nagrał i przedstawił w programach Polskiego Radia ponad 500 piosenek, wprowadzając na profesjonalne estrady późniejsze gwiazdy: Ewę Demarczyk, Marylę Rodowicz, Łucję Prus, Wojciecha Młynarskiego, zespoły Skaldowie i Alibabki, Marka Grechutę, Tadeusza Woźniaka, Kazimierza Grześkowiaka i wiele innych znanych postaci estrady i sceny. Teksty cyklicznych audycji pisała Agnieszka Osiecka (pod koniec działalności Studia - Wojciech Młynarski), czytał aktor Edmund Fetting.


W CZTERECH ŚCIANACH


Ewa Błaszczyk | „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”

Sala Widowiskowa CK / godz. 17:00


bilety: 40zł / 45zł / grupowe - 35zł




Ewie Błaszczyk towarzyszy zespół muzyczny w składzie:

Marcin Partyka - fortepian

Sebastian Feliciak - saksofon

Andrzej „E-moll” Kowalczyk - gitara




Ewa Błaszczyk przez długie lata występowała w kabarecie „Pod Egidą”, brała udział w przeglądach poezji śpiewanej, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz w festiwalach w Opolu i Sopocie. Artystka od dawna nagrywa też płyty i przygotowuje recitale, w trakcie których prezentuje głównie poetyckie i nastrojowe piosenki. Jej recital adresowany jest zarówno do wielbicieli gatunku, jak i do wszystkich osób otwartych na muzykę pełną emocji, wrażliwych na niesamowitość naszego świata z jego jasnymi i ciemnymi barwami. 

Podczas recitalu Pozwól mi spróbować jeszcze raz usłyszymy kompozycje znane z repertuarów Marleny Dietrich, Ryszarda Riedla, Jacka Kleyffa, czy Stanisława Soyki. Wszystko to, pomimo różnorodności, tworzy spójną całość, każda piosenka jest tu po coś, każdy tekst opowiada historię, która znajduje odpowiedź w kolejnych tekstach. Ewa Błaszczyk opowiada o sprawach z pozoru intymnych, ale jednak uniwersalnych i zrozumiałych dla każdego.







Wieczór Herbertowski Ewy Dałkowskiej

Sala Widowiskowa CK / godz. 19:00


bilety: 40zł / 45zł / grupowe -35zł




Ewa Dałkowska – śpiew, recytacje

Janusz Bogacki – fortepian




Ewa Dałkowska - aktorka śpiewająca, występowała w spektaklach muzycznych, takich jak: „Zimy żal” - piosenki z Kabaretu Starszych Panów, czy „Kochać lirycznie” - 21 poetyckich piosenek o miłości. Aktorka posiada ogromny dorobek ról w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Za rolę w spektaklu telewizyjnym „Czarownice z Salem” otrzymała wiele nagród. Wystąpiła także w kilkudziesięciu filmach, w tym w „Sprawie Gorgonowej” Janusza Majewskiego, „Bez znieczulenia” i „Korczaku” Andrzeja Wajdy, „Kobiecie z prowincji” Janusza Majewskiego czy „Mistyfikacji” Jacka Koprowicza.

W okresie stanu wojennego działała w podziemiu. Współtworzyła Teatr Domowy, którego działalność została zainaugurowana 1 listopada 1982 roku w jej mieszkaniu. W 2007 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce (...)”. W tym samym roku dostała medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznany artystom teatru zaangażowanym w działalność opozycyjną w dniach stanu wojennego w Polsce.

Podczas recitalu Ewy Dałkowskiej na festiwalu DŹWIĘKI SŁÓW usłyszymy nie tylko utwory Zbigniewa Herberta takie jak: Matka, Mama, Głos Wewnętrzny, Modlitwa, Sprawozdanie z Raju, Ornamentatorzy, Domy Przedmieścia, czy Przepaść Pana Cogito, ale także wiersze innych twórców, m.in. Stanisława Balińskiego, Tadeusza Gajcego, Mariana Hemara, czy Romana Kołakowskiego. Myślą przewodnią wyboru wierszy było odejście od zestawu utworów Herberta powszechnie wykonywanych dziś na akademiach, a pokazanie w wierszach rzadziej wykonywanych bezkompromisowej i zbuntowanej przeciw wszelkim szablonom osobowości poety.







SCENA OTWARTA



Gabriela Kundziewicz | „Ten taniec”

Wirydarz CK / godz. 20:00

wstęp wolny



Gabriela Kundziewicz – najmłodsza uczestniczka festiwalu DŹWIĘKI SŁÓW, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej Drugiego Stopnia w Białymstoku, od dzieciństwa związana z muzyką, śpiewa – bo jak sama mówi – pozwala jej to odkrywać samą siebie. Nieustannie poszukuje nowego brzmienia, niepowtarzalnego dźwięku. Naukę gry na gitarze rozpoczęła w wieku dziesięciu lat i kontynuuje ją do dzisiaj. Pierwszy utwór skomponowała mając 12 lat i dopiero po kilku latach powróciła do komponowania z rosnącą świadomością tego, co chce przekazać muzyką. Piosenką literacką zajęła się od niedawna, ale już osiągnęła w tej dziedzinie wiele sukcesów: Złota Podkowa - główne trofeum  XX Bliskich Spotkań z Poezją Śpiewaną "Kuźnia 2015", I nagroda  i kwalifikacja do etapu centralnego w wojewódzkich eliminacjach 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii poezji śpiewanej oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej Wschody w Lublinie.





COALS | „Homework Songs”

Wirydarz CK / godz. 21:00

wstęp wolny



Zespół Coals to artyści, którzy w swojej muzyce przemycają skandynawskie inspiracje. Ich brzmienie łączy to, co najbardziej interesujące w muzyce z północy Europy – delikatne melodie oraz spowitą mgłą tajemnicy eteryczność. Hipnotyzujący, wybrzmiewający jakby z oddali głos Katarzyny Kowalczyk wzbudza ciekawość każdego kto spotyka się z muzyką śląskiego duetu. Zaś istota brzmienia Coals to zasługa Łukasza Rozmysłowskiego, którego talent kompozytorski łączy w sobie folkowe fascynacje z brzmieniem pianina i gitary.

Od października 2014 roku zespół zdążył zagrać wiele koncertów w całej Polsce. Coals supportowali islandzkie Rokkuro i rodzime The Dumplings, a także dzielili scenę m.in. z Jógą, Sjon i Małymi Miastami. W kwietniu 2015 Coals zostali zaproszeni na swoje pierwsze festiwale – Alter Fest w Mysłowicach i Spring Break w Poznaniu. Pełne emocji koncerty zaowocowały zaproszeniami na największe alternatywne festiwale w Polsce jak OFF, Opener, czy Soundrive.

Zespół planuje wydać swoją debiutancką płytę długogrającą w 2016 roku.








26 CZERWCA


SPOTKANIE – Piotr Szczepanik | Spotkanie bliskiego stopnia. Rozmowa i piosenki

Sala Czarna / godz. 15:00

prowadzenie: ks. Mirosław Ładniak

wstęp wolny



Piotr Szczepanik debiutował w 1963 roku na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Serca publiczności podbił wykonując liryczne i nastrojowe piosenki takie jak "Kochać", "Żółte kalendarze", czy "Goniąc kormorany".

Urodził się w 1942 roku w Lublinie, skończył studia na Wydziale Humanistycznym KUL. W czasie studiów działał w studenckich kabaretach. Jako artysta z zupełnie nowym repertuarem pojawił się, gdy polska młodzież słuchała rock'n'rolla. Szczepanik proponował coś innego: liryczne piosenki, które skłaniały do zatrzymania się na chwilę i refleksji. Publiczność pokochała Szczepanika za ciepły głos i sentymentalne tony. 

Na przełomie lat 60. i 70. XX w. wraz z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prezentował program estradowo-kabaretowy "Popierajmy się". W latach 70. występował solo (przy akompaniamencie gitary) w programach muzyczno-poetyckich oraz z recitalami pieśni i romansów. Śpiewał także utwory Adama Nowaka. Działał też jako aktor (zagrał m.in. tytułową rolę w telewizyjnej adaptacji "Chama" Elizy Orzeszkowej, 1979).

ks. Mirosław Ładniak - Pochodzi z Opola Lubelskiego, pracę duszpasterską rozpoczął w Wąwolnicy. Obecnie pracuje w Lublinie. W 2001 roku został odznaczony Brązowym Medalem – Za Ratowanie Życia i Ochronę Mienia (za udział w akcji podczas powodzi na Powiślu), w 2003 roku „Błękitnym Krzyżem WOPR”. W latach 1997-2008 - dziennikarz i szef Radia Młodych redakcji młodzieżowej Radia Er (wcześniej Katolickie Radio Lublin i Radio Plus), prowadził program „Rozmowy na czasie”. Od 1992 r. - szef służb pielgrzymkowych, pomysłodawca i organizator Festiwalu Piosenki Pielgrzymkowej w Wąwolnicy.

Od 2006 r. jest dyrektorem Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Organizator różnych plenerowych spotkań i wydarzeń. Od 2003 r. - Dyrektor Koncertów Chwały w uroczystość Bożego Ciała w Lublinie. Uważa za wielki zaszczyt fakt, iż Piotr Szczepanik nazywa go swoim przyjacielem. Ich spotkania zawsze mają miejsce w klimatycznym Domu na Podwalu, gdzie Piotr Szczepanik zatrzymuje się, gdy przybywa do Lublina.




W CZTERECH ŚCIANACH
 


Matt Elliott | „The Calm Before”

Sala Widowiskowa CK / godz. 18:00


bilety: 40zł / 45zł/ grupowe - 35 zł




Matt Elliott - Producent i multiinstrumentalista, był członkiem zespołów Movietone oraz Amp. Brytyjczyk od lat 90. wydaje płyty solowe pod nazwą The Third Eye Foundation. W tym roku mija 20 lat od opublikowania krążka „Semtex”. Pod koniec stycznia 2016 roku francuska oficyna Ici d’ailleurs wypuściła reedycję tego materiału.

Twórczość zespołów, do których w początkach swej kariery należał Elliott, można określić jako eksperymentalny post-rock. Charakterystyczną rolę odgrywały w nich mocno przesterowane gitary. W latach późniejszych, nagrywając jako Third Eye Foundation, Elliott tworzył muzykę będącą mieszanką drill'n'bassu, trip hopu oraz innych gatunków z pogranicza elektroniki i nowych brzmień. W ostatnich albumach Elliotta widoczna jest inspiracja muzyką słowiańską. Czerpią one ze wschodnioeuropejskiego folku, słychać w nich nutkę melancholii i niemal w całości pozbawione eksperymentalnej elektroniki.

Elliott od wielu lat nagrywa również pod własnym imieniem i nazwiskiem. W tym roku wydał album „The Calm Before”, który w warstwie tekstowej odnosi się do dzieciństwa artysty w kontekście religii, a gdzie indziej do takich uczuć jak frustracja czy odrzucenie. Na krążku znalazło się sześć nagrań – część z nich usłyszymy podczas lubelskiego koncertu, w którym dominować będzie głęboki głos Matta i subtelna gitara akustyczna. Artysta zabierze nas w muzyczną podróż do bliżej nieokreślonych miejsc – warto podążyć za jego głosem.






Europejczycy” - spektakl muzyczny

Sala Operowa CSK / godz. 19:30



bilety: 40 zł / 55 zł / 65 z / grupowe: 30 zł / 45 zł / 55 zł

reż. Bogusław Sobczuk

scenografia: Marek Grabowski

kierownictwo muzyczne i aranżacje: Piotr Dziubek

występują: Magdalena Kumorek, Maja Kleszcz, Beata Banasik, Monika Węgiel, Michał Staszczak, Tomasz Steńczyk, Piotr Tłustochowicz, Kuba Blokesz, Mariusz Kiljan, Paweł Królikowski

oraz Orkiestra pod dyrekcją Piotra Dziubka


Europejczycy” to muzyczny spektakl, na który składają się słynne "nieśmiertelne" piosenki i poetyckie songi wielkich europejskich twórców: Jacques'a Brela, Josefa Kosmy, Jacques'a Preverta, Charles'a Aznavoura, Kurta Weila, Georges’a Moustaki i Jaromira Nohavicy. Oryginalnie i efektownie zaaranżowane, prezentowane po mistrzowsku z wykorzystaniem aktorskiego i wokalnego kunsztu ich wykonawców.

Autorem scenariusza „Europejczyków” i reżyserem koncertu jest Bogusław Sobczuk - wybitny znawca sztuki estradowej, koneser tej jej odmiany, którą oddaje sformułowanie "zaśpiewać w teatrze". Od ponad trzydziestu lat, czyli od początku istnienia tej imprezy, członek Rady Artystyczno-Programowej wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Niektórzy obywatele państw Europy nie czekali, aż zjednoczą się one w formalny byt nazwany Unią Europejską i w sposób oczywisty uważali Stary Kontynent za ich wspólne własne miejsce. Byli to ludzie czynu, ludzie intelektu i ludzie talentu. W swoim czasie i w swoich dziedzinach kształtowali Europę – gospodarczą, intelektualną i kulturalną. Piosenkę europejską w jej nowoczesnym kształcie tworzyli na przestrzeni kilkudziesięciu lat minionego wieku jej artyści – poeci, kompozytorzy, piosenkarze. Nierzadko tworzyli ją z dala od miejsc, w których się urodzili, zmieniając miasta, państwa, a nawet ojczyzny. Nie były to azyle polityczne, czy losowo pojmowane emigracje: żyli i tworzyli tam, gdzie żyć im wypadło, a tworzyło się najskuteczniej. Jako artyści wiele dali nie tylko Europie, ale i całemu światu – Europejczycy. / Bogusław Sobczuk




SCENA OTWARTA



NIC WIELKIEGO | „Syjamskie bliźnięta”

Wirydarz CK / godz. 21:00


wstęp wolny



Olga Szaltis – voc, gitarka, flety, szuszacze

Magda Woźniak – voc, akordeon, pukacze

Hipolit Woźniak – gitara

Paweł Jędrzejewski – bass

Ryszard Grabowski – cajon



Nic Wielkiego. Dwie siostry – jedno widzenie świata…
Nic Wielkiego w autorskim alternatywno- poetycko- folkowo- jazzowym projekcie.

Zespół porusza się pewnie po różnorodnych nurtach muzycznych – od folku przez poezję śpiewaną, do reggae i jazzu. W ciekawy sposób wykorzystuje możliwości instrumentów tradycyjnych i bardziej egzotycznych takich, jak kalimba. Dzięki temu tworzy specyficzny klimat muzyczny. Andrzej Poniedzielski powiedział o nich, że są „inni”. Grają ciepło, interesująco, z charyzmą. Sami piszą teksty i komponują do nich muzykę, przez co nie da się ich stylu porównać do niczego innego na świecie :). Na scenie funkcjonują już od 2000 roku. Po licznych przerwach i zmianach składu znowu można ich usłyszeć i odczuć ich niesamowitą energię. Są laureatami większości festiwali piosenki autorskiej i poetyckiej w latach 1998-2003 SFP Kraków, OPPA Warszawa, Oranżeria Radzyń Podlaski, Łaźnia Radom, Wrzosowisko Kędzierzyn Koźle, Andrychów, Bazuna, SMAK Myślibórz, Łykend Wrocław, Olesno.

Promocja nowego singla/epki „SYJAMSKIE BLIŹNIĘTA”